2008. augusztus 15., péntek

1, Bemutatkozás

Tisztelt látogató!

Ezt a blogot tájékoztatási céllal hoztuk létre. Tájékoztatni akarjuk az ide látogatókat arról, milyen változások várhatók a XXII. kerület Hittérítő út és Vincellér út környéki tömegközlekedésben 2008. szeptember 6-tól, amennyiben életbe lép a BKV módosított Paraméterkönyve (ezt a mai napig -augusztus 15 - hivatalosan közzétett formában még nem szavazta meg a Városüzemeltetési Bizottság).
Tájékoztatni kívánjuk az érdeklődőt mindarról, ami az itt élők szemszögéből láttatja, miként változott a 2008. május 28-i dátummal elfogadott Paraméterkönyv, és a változás milyen forgalomnövekedési hatással van a környékünkre. Tájékoztatni kívánunk minden érdeklődőt arról, hogyan küzdenek józanul gondolkodó lakótársak azellen, hogy egy elhamarkodottan tett önkormányzati lépés a kertvárosi lakókörnyezetünkre belvárosi buszforgalmat szabadítson.

Július 10 óta levelezünk a BKV-val, a helyi önkormányzattal, a Főváros ügyosztályaival, a Városüzemeltetési Bizottsággal, a környezetvédelmi hivatalokkal, a XXII. kerület tömegközlekedési tervezetét elkészítő civil szervezettel, helyi és országgyűlési képviselőkkel.

Kezdtük naivan és a segítő tájékoztatás szándékával. És meglepődve tapasztaltuk, hogy milyen merev falakba ütközünk. Mintha a legtöbb érintettnek elment volna a józan ítélőképessége, és saját érdekei mentén könnyű lélekkel beáldozta volna egy gyönyörű kertvárosi lakókörnyezet nyugalmát.

Az elmúlt hetekben sok ideánkban csalatkoznunk kellett.

Node nem adjuk fel.

A levelezéseink egy részét ezen a blogon közzétesszük. A feladók/címzettek nevét nem tartottuk lényegesnek feltüntetni, nem személyekre akarjuk kihegyezni a problémát. Amennyiben bármely ponton szükségessé válik a nevek ismertetése, az érintettek beleegyezését fogjuk kérni.

2, Esetleírás

2008. május 28-án a Főváros Városüzemeltetési Bizottsága nagy sajtónyilvánosság mellett elfogadta a BKV ún. Paraméterkönyvét, amely mellékleteivel együtt tartalmazta a 2008. őszétől életbelépő új tömegközlekedési szerkezetet, buszjáratok számozását, útvonalleírását, megállókiosztását, járatsűrűségeket, konkrét menetrendi infomációk nélkül.

A májusvégi tervezet szerint a 22. kerületi Vincellér úti megállóhoz egy mindennap közlekedő nagybuszos járat tér be, végigmenve a Hittérítő úton összeköttetést adva a Kosztolányi tér illetve az ellenkező irányban Budafok egyéb területei felé. Egyidejűleg a Vincellér úttól Budafok Belvárosába, nem a Hittérítőn keresztül, egy, a Várbuszhoz hasonló méretű kisbuszos járat indul hétközben, de hétvégén nem közlekedik. A Hittérítő út másik végén, a Vincellér úti megállótól 500 méterre, egy kialakítandó új buszmegállóban egy harmadik, mindennap közlekedő nagybuszos járatra lehet felszállni a Kosztolányi, illetve a másik irányban Budafok további területei felé.

A Hittérítő út hurokjellegű. Ez azt jelenti, hogy amelyik nagybusz bekanyarodik az utcába az utca egyik végén, az az utca másik végén egy U alakú kanyarban visszafordulva újra végigmegy az utcán, és úgy halad ki a hurokból. Így már alapállapotban minden egyes menetrendben rögzített indulás a Hittérítő úton két alkalommal megjelenő nagybuszt jelent a maga fizikai konkrétságában.

Eddig is járt már két nagybuszos járat, nagy átlagban egymást 10 percenként követve, tehát napszaktól függően 10-16-szor haladt át 18 tonnás busz óránként. A buszok rendkívül alacsony kihasználtsággal működtek ebből a megállóból. A tömegközlekedés fenntartásának szükségességét alapjaiban azért nem vonta kétségbe senki. Legfeljebb az merült fel, hogy a hurokjellegből adódó pluszterhelés alól lehetne a Hittérítő utat mentesíteni, tehát kisebb méretű buszokkal a Törley tér irányába a hegyvidék szűkebb utcáin végighaladni tudó járatot kellene kialakítani. Mint alább látni fogjuk, ez részlegesen meg is valósult a fent említett Várbuszhoz hasonló megoldással - csak éppen pont ellenkezőleg: a kialakított megoldás nem mentesíti a Hittérítő utat, hanem dupla terhelést tesz rá.

2008. július 9-én egy módosított Parméterkönyv-változat került fel a netre. Ebben az szerepelt, hogy a Vincellér úthoz a Hittérítő úton keresztül mindkét nagybuszos járat betér minden irányból, miközben a kisbuszos járat továbbra is a tervezet része maradt.

Ezen változat szerint a két nagybuszos járat egymást kiegészítő menetrend alapján közlekedik, a járatok csúcsidőben egymást 7-8 percen belül követik a kiinduló ponttól. Ez azt jelenti, hogy 2 irányból 7-8 percenként elindul egy busz, tehát óránként 16 busz, ami a hurokjelleg miatt a Hittérítő úton 32 áthaladást jelent. A 7-8 perces követésből így lesz kevesebb, mint 2 percenként feltűnő 18 tonnás busz.
Csúcsidőn kívül a két nagybuszos járat egymást kiegészítő menetrend alapján közlekedik, a járatok napközben 2 irányból egymást 10 percen belül követik a kiinduló ponttól. Ez óránként 12 busz, ami a hurokjelleg miatt a Hittérítő úton 24 áthaladást jelent. A 10 perces követésből így lesz kevesebb, mint 3 percenként feltűnő 18 tonnás busz.

Egész napra kivetítve ez hétközben 18 órás üzemidő alatt naponta 240 busz (480 áthaladás), hétvégén 144 busz (288 áthaladás).
(Itt jegyezzük meg, hogy a fenti számokat a BKV 41-es buszjáratának érvényben lévő menetrendje alapján alakítottuk ki, a csúcsidőt ennek alapján reggel 6-8 és délután 14-18 óra közé számoltuk. A Paraméterkönyvben ugyanis nem volt napszakot érintő konkrét meghatározás. Mint ahogy nincs ilyen a jelenleg elérhető BKV tájékoztató kiadványban sem.)

A Paraméterkönyv tehát július 9-én a BKV saját hatáskörében megváltozott. A BKV köszönte érdeklődésünket, de a helyi önkormányzathoz irányított, mert az ő kezdeményezésükre változtatott a májusvégi tervezeten. Az önkormányzat a helyi lakosság nyomására hivatkozott, vagyis hogy a Vincellér úti megállóhoz közelebb élők hétvégén és hétköznap este nem tudnak eljutni Budafok Belvárosába, csak több száz méteres sétával illetve átszállással a Hittérítő másik végén lévő Tegzes úti megállóból, ami a hétvégi bevásárlószatyrokkal szerintük problémás.

Vagyis sarkítva: azért kell hétköznap reggel 2, illetve napközben 3 percenként buszelhaladást eltűrniük a Hittérítő úton élőknek, hogy szombaton délelőtt két -három másik utcában élők el tudjanak jutni a piacra.

Hittérítő út kb. 500 méter hosszú. Két mellékutca nyílik belőle, az egyik a Portyázó út, ehhez a Vincellér úti megálló van közelebb. A másik a Vadászforduló, ehhez a Tegzes utcai megálló van közelebb. A Hittérítő út felétől, a sűrűbben lakott utcarészhez szintén a Tegzes van közelebb. A Vincellér úti megállóhoz másik irányban három további utca kapcsolódik, ezek már a Budafok Belvárosa felé közlekedő kisbusz nyomvonalán helyezkednek el.

Logikusnak látszik ezután, hogy a hétközbeni esti belvárosi séta illetve hétvégi bevásárlás megoldására inkább a kisbusz esti illetve szombati menetrendjének átalakítása lett volna az igazi megoldás, hiszen a többiek közelebb vannak a Tegzes utcai megállóhoz, ahol az eredeti tervek szerint kialakítandó buszmegállóból eljuthattak volna Budafok Belvárosába. A kisbusz járatszámának ilyen méretű emelése lényegesen kisebb környezeti terhelésnek tenné ki a kertvárost.

De nem ez történt. Amikor erre felhívtuk az illetékesek figyelmét, meglepően merev ellenállásba ütköztünk. Kezdődött azzal, hogy mindenki valaki másra tolta át a felelősséget. A BKV az önkormányzatra, az a lakosságra, illetve a BKV-ra, hogy végeredményben ő döntött. Az ügyben megkeresett alpolgármesternek hathatós segítségünkkel is egy teljes hónapra volt szüksége, hogy kiszámolja a várható buszáthaladások számát, és nagyjából beismerje, hogy nem gondolta át pontosan, milyen terhelést jelent a két nagybusz együttes betérése a Vincellér úti megállóhoz. A Főváros tömegközlekedési ügyosztálya arra hivatkozott, hogy a Paraméterkönyvet már elfogadta a Főváros, az kerül bevezetésre – viszont a Városüzemeltetési Bizottság nem ezt a módosított változatot fogadta el. Minden illetékes végül arra jutott, hogy bevezetésre kerül a módosított változat, de majd egy pár hónapos monitoring után a kihasználtság függvényében talán felül lehet vizsgálni. A monitoring időszakát a Tömegközlekedési Ügyosztály 6 hónapban, az önkormányzat 2 hónapban jelölte meg. Mindezenközben a Városüzemeltetési Bizottsági tagok illetve az ügyben illetékes főpolgármester-helyettes nem reagáltak a leveleinkre.

Vagyis: a következményeket át nem gondolva, egy esetleges lakossági tiltakozást megelőzendő az önkormányzat kezdeményezett egy BKV menetrendi változtatást, aminek a BKV a következményeket szintén nem átgondolva helyet adott, a BKV-t felügyelő szervek nem reagálnak és a végére itt állunk belvárosi buszforgalommal egy ritkásan lakott családi házas kertvárosi környéken, ahol a változtatás pozitív értelemben nem érint többet 50 lakóháznál. Ennyien laknak ugyanis a Vincellér úti megállóhoz közel. Akik konkrétan ezt a megállót használnák.

Ötven lakóházban laknak mondjuk 200-an.

A környéken több kilométeren belül nincs bevásárlóközpont, mozi, közösségi ház, vagy bármi, ami vonzaná a nem ezen a környéken élőket. Ez egy tipikus alvóvárosrész, ide hazajönnek az emberek, és nem jönnek ide a nem itt élők. Beépítetlen telek már alig van, a kerületi szabályozás szerint társasházak nem épülhetnek. Következésképpen az itt élők száma nem növekszik meg nagyságrendekkel az elkövetkező években.

Feltételezve, hogy mind a kétszáz érintett szigorúan BKV-zik, és napi rendszerességgel legalább két irányban kétszer buszozik, tehát lemegy, visszajön, majd újra lemegy és visszajön, az 800 buszfelszállást jelent naponta. Az induló buszok száma 240 (csúcsidőben óránként 16, tehát reggel és délután 6x16= 96 illetve napközben 12x12= 144, ez együtt 240).
Vagyis 240 darab buszindulásra esik 800 utas, egy buszra 3,3 ember száll fel, illetve le ebből a megállóból a helyiek közül.

Amennyiben szigorúan mindenki BKV-zik és hétközben mindennap négyszer buszra száll.

És ehhez a „kimagaslóan magas” utasszámhoz a Hittérítő úton napi 480 áthaladás tartozik…

AKKOR MINEK EZ A RENGETEG BUSZ?

A mindkét járat betérését követelő lakótársaknak május 28 és július 9 között sikerült elérniük a menetrendi változtatást. Mi július 10 óta a mai napig (augusztus 15) kilincselünk az illetékeseknél, de nem sikerült elérnünk túl sokat.

Nem értjük, hogy mi, akik látjuk a jelenlegi járat kihasználatlanságát ebben a megállóban, mi, akiket negatívan érint a járatmódosítás, hiszen ettől kezdve folyamatos zajjal és kipufogógázzal kell együttélnünk, miért vagyunk kevésbé szeretett polgárok. Mi is használjuk a buszokat. Örömmel használjuk majd a 251-es kisbuszt is, akár hétvégén is. De attól, hogy a nagybuszokból kétszer annyi lesz , még nem fogunk kétszer annyiszor felszállni rájuk...

Lesz a jelenleginél kétszer annyi busz, és a jelenleginél kétszer annyi nyugalmunkat zavaró áthaladás. Van nem hivatalos írásos válaszban beígért 6 hónapos monitoring, illetve szóban, nem hivatalos személy által kilátásba helyezett 2 hónapos monitoring. Miközben az utasok száma a környék jellegéből adódóan egyszerűen, józan paraszti ésszel beláthatóan nem emelkedhet drasztikusan.

Minden megkeresett hivataltól kértük az előzetes hatástanulmányok, utasszámlálási adatok, környezeti és zajterheléssel összefüggő vizsgálatok dokumentumait, erre soha senki nem reagált, ilyen adatokat számunkra nem szolgáltattak. Erős emiatt a gyanúnk, hogy ilyen dokumentumok nem is léteznek.

3, BKV válasza 2008-07-15

From: Paraméter [mailto:parameter@bkv.hu] Sent: Tuesday, July 15, 2008 3:23 PMTo: Ügyszám: 12889/2008

Tárgy: tájékoztatás

Tisztelt XY! (ezt engedelmükkel én alakítottam így: Hittérítő úti lakos)

Köszönjük, hogy észrevételével megtisztelte Társaságunkat.

A XXII. kerületi nagyarányú hálózatfejlesztést a kerület igényeit maximálisan figyelembe véve hajtjuk végre. A korábbi egyeztetéseken valóban arról volt szó, hogy az új 150-es és a 250-es járatok közül az egyik nem tér be a Vincellér úti fordulóhoz, mivel a kerületközpont és a forduló között a Panoráma utcán át 251-es jelzéssel indul hétköznapokon új autóbuszjárat. Ez a verzió szerepelt egy ideig a társaság honlapján.

Már az útvonalak bejárása során csípős megjegyzéseket kaptak a résztvevők a Vincellér útnál várakozóktól amiatt, hogy elvesztenék az egyik járatot; később külön oldalt is nyitottak egy civil szervezet fórumán „Büntetés a Vincellér útiaknak” címmel ( http://www.veke.hu/index.php?fc=forum&tn=y0357&l=58048), a közelmúltban pedig a kerület vezetése külön levelében kérte, hogy a lakossági tiltakozást elkerülendő mindkét viszonylatot mindkét irányban vigyük be a Vincellér úti fordulóhoz. A legújabb vonalleírás már eszerint készült.

Amint látjuk, a lakosok igényei különbözők, pl. a közeli Tanító úton lakók minden eszközzel tiltakoznak az ellen, hogy ott busz közlekedjen, a Vincellér út térségében pedig ugyancsak eltérők a vélemények, egyesek igénylik az összes járatot, mások, így a T. levélíró is, feleslegesnek tartja. Az eltérő álláspontok közül a BKV Zrt. azt tudja figyelembe venni, amelyet a lakosok érdekeinek képviseletével megbízott önkormányzat továbbít felénk. Előbbiek miatt javasoljuk, hogy kérésével a helyi önkormányzatot szíveskedjen megkeresni.

Köszönjük, hogy időt és energiát fordított arra, hogy írjon nekünk, Társaságunk járművein kellemes utazást kívánunk Önnek.

Budapest, 2008. július 15. Üdvözlettel: BKV Zrt.

4, XXII. kerületi Önkormányzat válasza 2008-07-18

Isz: 17142/2008/X. E-mail: hitterito@yahoo.com

Tisztelt XY!

A július 16-án a jegyzőhöz, a polgármesterhez és az alpolgármesterhez eljuttatott levelére az alábbi tájékoztatást és választ adjuk.

Miután nyilvánosságra került a paraméterkönyvnek a 250-es busz Vincellér utcai betérését elhagyó változata, a környéken lakók közül számosan sérelmesnek találták a változást. Ezek a vélemények eljutottak hozzánk is, és – tekintettel arra, hogy a módosítás valóban jelentősen rontaná a terület közlekedési kapcsolatait – kértük a BKV-tól a betérés megtartásának a megfontolását. Utóbbi – a fejleményekből is láthatóan – meg is történt, és szóbeli ígéretet kaptunk a betérés megmaradására.
A helyzetet tanulmányozva megállapítható, hogy a betérés elmaradása esetén a Lomnici, Vincellér, Tatárka utcák térsége (beleértve a Hittérítő út jelentős részét is) elvesztené az elmúlt években megszokott közvetlen tömegközlekedési kapcsolatát Budafok központjával, legalábbis, ami a teljes hétvégi és hétköznap esti időszakot illeti.
Így a változtatás mindenképpen negatívan érintené a környék lakóit.

Kérem, a probléma és az azzal kapcsolatban született döntés megítélésénél vegye figyelembe, hogy a paraméterkönyv bevezetését monitorozás követi, melynek során áttekintik a tapasztalatokat. Amennyiben van más, megnyugtató és az érintetteknek elfogadható megoldás a térség ellátására, közvetlen kapcsolatainak megteremtésére, nyilván minden érintett fél kész lesz mérlegelni a szükséges változtatások lehetőségét. Olyan döntést azonban nehéz hozni a tömegközlekedést illetően, amely mindenkiből elégedettséget vált ki.

- 2 - Kérem, amennyiben – jelzésének megfelelően – a Hittérítő út lakóit tájékoztatja álláspontjáról, ezt a Lomnici, Vincellér, Tatárka, Vadászforduló, Portyázó utcák és környékük lakosainak irányában is tegye meg, hiszen az ezekben az utcákban élők is érintettek a kérdésben.

Jelen levelet elküldjük a BKV Zrt.- nek a és Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatalának is.

Budapest, 2008. július 18.

5, Főpolgármesteri Hivatal Közlekedési Ügyosztály Tömegközlekedési Alosztálytól 2008-07-28

Tisztelt XY!

A Hittérítő úti buszok sűrűségével kapcsolatos bejelentését köszönettel megkaptuk. A Paraméterkönyvet, amelyet Ön is olvasott, a Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottság már elfogadta, tehát az jelen formájában kerül bevezetésre.

Bejelentését azonban felvettük és a BKV Zrt.-vel együtt megvizsgáljuk annak a lehetőségét, hogy a bevezetés utáni tapasztalatokat figyelembe véve, hogyan tudjuk az esetlegesen indokolatlan járműszámot mérsékelni.

Addig szíves türelmét kérem. Kérem, tekintse jelen levelemet közbenső válasznak a hivatalos válaszlevél beérkeztéig.

Üdvözlettel: Főpolgármesteri Hivatal Közlekedési Ügyosztály Tömegközlekedési Alosztály Tel.: 327-1494 2008-július-28

Megjegyzés: A hivatalnok azt mondja, hogy az általam is olvasott Paraméterkönyvet a Városüzemeltetési Bizottság már elfogadta. Melyik Paraméterkönyvet? Egy elfogadott változatra mondott nyilvánosan igent a Bizottság, ennek dátuma 2008. május 28.

6, Főpolgármesteri Hivatal Közlekedési Ügyosztálytól 2008-07-28

Tisztelt XY!

Valóban, az elfogadott Paraméterkönyv értelmében csak az egyik buszjárat tért volna be a Vincellér utcai buszfordulóhoz, azonban a környéken lakók tiltakozása miatt volt szükség az összes járat betérítésére. Mivel mindkét igény helyi, lakossági és egymásnak ellentmondanak, így a döntés nem lesz könnyű.
A Paraméterkönyvet a Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottság elfogadta és ebből kifolyólag amit a Bizottság elfogadott, azt úgy kell bevezetnünk. (kiemelés tőlem: Hittérítő úti lakos). Ennek módosítására természetesen később adódik lehetőség bármikor, de a bevezetésnek ettől függetlenül meg kell történnie az elfogadott módon.

A BKV Zrt. és Hivatalunk is törekszik az lakók többségének megfelelni, megteremteni a jó közlekedést, azonban indokolatlan teljesítményt sem kívánunk fönntartani annak környezeti (zaj, szennyezés) és anyagi hatásai (jelentős többletköltség) miatt. Mivel a Hittérítő úton a lakók között sincs egységes álláspont, így mindenképpen egy kerületi szintű egyeztető tárgyalásra lesz szükség. Erre előreláthatóan szeptember elején kerülhet sor, addig szíves türelmét kérem.

Üdvözlettel: Főpolgármesteri Hivatal Közlekedési Ügyosztály Tel.: 327-1494

Megjegyzés:
1, A levélben az áll, hogy a Városüzemeltetési Bizottság által elfogadott paraméterkönyv kerül bevezetésre. Ebben az időpontban (a levél 2008. július 28-án érkezett) még a 2008. május 28-án elfogadott Paraméterkönyv volt érvényben!!!
Ergó a Bizottság ezen a ponton még nem adta áldását a mindkét-járat-betérése-verzióra. Viszont azt mondja, hogy kerületi szintű egyeztetés lesz szeptember elején. Kérdés: A BKV akkor augusztusban miért hirdeti a tájlkoztató kiadványában a mindkét-járat-betér-verziót?

2, A "Hittérítő úton lakók között sincs egységes álláspont": végigmentem, aláírásokat gyűjtöttem, tisztelettel jelentem: egyetlen Hittérítő úti lakóház sem kérte a kétszeres forgalomnövekedést! Kérnék (ha bárki megkérdezné őket) viszont annak lehetőségét, hogy eljuthassanak a város irányába (a szomszédos XI. kerületen át), Kelenvölgybe (óvodába, iskolába) illetve a kerület központjában lévő intézményekhez (rendelőintézet, Városháza, posta). Van olyan lakótárs is, aki nagyon örülne, ha a Campona közelében lévő iskolákba járó gyerekei végre egyedül, nem autóval is eljuthatnának reggel és délután az intézményükbe, de ők is szívesen kisétálnának a Tegzes utcához.

Ergó: talán tetszettek volna felmérni az igényeket előzetesen....

7, A Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottság tagjai számára 2008-07-31

A Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottság tagjai számára

2008-július-31.

Budapest Tisztelt Uraim, Hölgyeim!

A sajtóban is megjelent tájékoztatás szerint a Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottság május 28-án elfogadta a BKV ZRT. Paraméterkönyv tervezetét. A BKV ZRT július 9-én közzétett módosított Paraméterkönyvében, illetve a társaság honlapján azóta hozzáférhető információs anyagokban a május 28-ai állapothoz képest változások tapasztalhatók. Ezen változásoknak az én lakókörnyezetben nagyon drasztikus forgalomnövekedéssel járó hatása van.

A levelemmel kezdeményezem, hogy a Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottság vizsgálja meg, hogy az elfogadott Paraméterkönyv-tervezethez képest miért történtek változások, és hogy a változások tervezetbe vétele előtt a Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottság illetve a BKV ZRT figyelembe vette-e a nevezett változtatás várható hatásait.

A BKV jelenleg hozzáférhető információs anyagára alapozott számításaim szerint a következő állapot várható 2008 augusztus 21-től:
A BKV három új buszjárat indítást tervezi a környékünkön. Ezek: 250-es (Kosztolányi-Savoya Park bevásárlóközpont), 251-es (Vincellér út vá. Panoráma úton át – Törley tér), illetve 150-es (Kosztolányi – Campona bevásárlóközpont).
A meghirdetett tervezet szerint a 250-es és 150-es járat saját követési ideje minden irányból munkanapon csúcsidőben 15 perc, napközben 20 perc, hétvégén 30 perc. A 251-es járat esetében munkanapon 30 perc, hétvégén nem közlekedik.

A fentiek függvényében a Hittérítő úton, annak hurokjellege miatt az áthaladó buszok száma óránként munkanapon csúcsidőben 32-re nő (jelenleg maximum 18), napközben 24-re (jelenleg 10), ami napi 480 áthaladást jelent, szemben a jelenlegi 218-cal. Hétvégén óránként az áthaladó buszok száma 16-ra nő (jelenleg 8) ez napi 288 áthaladást jelent majd, szemben a jelenlegi 146-tal. A Vincellér úti végállomásra befutó összes buszok száma óránként munkanapon csúcsidőben 20 lesz (jelenleg maximum 9), napközben 12 busz (jelenleg 4), ez napi 264 buszt jelent majd, szemben a jelenlegi 109-cel. Hétvégén napi 144 busz, ez jelenleg 73.

Következésképpen az áthaladások száma, illetve a buszok száma átlagban a jelenleginek minimum kétszerese.

Az eredeti, május 28-i dátummal elfogadott tervezet szerint csak egy járat tért volna be a Vincellér úti megállóhoz. A május 28-július 9 közt eltelt időben a helyi önkormányzat lakossági felvetésre hivatkozva kezdeményezte a BKV-nál a másik járat (250-es) betérését a Vincellér úti megállóhoz. Kérésének a jelek szerint a BKV helyet adott.

Tisztelt Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottság! A Főpolgármesteri Hivatal Közlekedési Ügyosztály Tömegközlekedési Alosztálya munkatársának az ügyben adott tájékoztatása szerint a jelenlegi (július 31-i) Paraméterkönyv kerül bevezetésre, mivel azt a Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottság elfogadta.

Tisztelettel kérem Önöket, gondolják át, hogy felelősséggel vállalni tudnak-e egy olyan megoldást, ami minden előzetes hatástanulmány elvégzése nélkül egy kertvárosi lakóközösség feltételezett igényeit kiszolgálandó ilyen drasztikus mértékű forgalomnövekedést idéz elő.
Kérem annak figyelembevételét, hogy a nevezett Vincellér úti megálló 500 méteres sugarában mindösszesen nem él 100 családnál több.

Egyben újfent kezdeményezem annak megvizsgálását, hogy miért került be július 9-cel a fent vázolt közlekedési módosítás a BKV május 28-cal elfogadott Paraméterkönyvébe. A 250-es járat 1000 m-rel többet fut a május 28-val rögzített állapothoz képest. Ez csak munkanapokon napi 120 km-rel több futást eredményez. Mindez hangsúlyozottan alacsony utasszám mellett ebben a konkrét betérő megállóban.

Üdvözlettel,

8, Főpolgármesteri Hivatal Közlekedési Ügyosztály Tömegközlekedési Alosztálytól 2008-08-07

Tisztelt XY!

A csúcsidei 60 (64- kiemelés tőlem Hittérítő úti lakos) járat az Önök utcájában valóban irreális, ez nyilvánvaló.
A BKV Zrt.-vel a közeljövőben egyeztetni fogunk ez ügyben, olyan kiegyezéses megoldást keresve, amely mindkét lakossági igényre (a több és a kevesebb járatot kívánók számára) egy köztes megoldást kínál. A Paraméterkönyv bevezetése után számított 6 hónapban határoztuk meg az adat- és tapasztalatgyűjtés időszakát. Indokolt esetben ennél hamarabb is történhet változtatás, amelyhez azonban Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottsági döntés szükséges, tehát az elhatározástól a bevezetésig kb. 2-3 hét is eltelhet.

Egy korszerű város közlekedése a környezetkímélő eszközökre épül (közösségi közlekedés, kerékpár). Ezek közül a tömegközlekedés az, amely majdnem mindenki számára bármikor elérhető, használható. A tömegközlekedési hálózat tervezése során nem áll módunkban figyelembe venni olyan érveléseket, miszerint bizonyos térségekben közösségi közlekedésre nincs szükség, mert mindenki rendelkezik személyautóval, személyautókkal. (kiemelés tőlem: Hittérítő úti lakos)

Nyilvánvaló, hogy az autóvezetők számára a közösségi közlekedés üzeme által okozott környezeti terhelés zavaró. Célunk az, hogy a városi egyéni közlekedés rovására növeljük a közösségi közlekedést használók számát, továbbá a város minden lakott területén megfelelő lefedettséget, kínálati jellegű menetrendet nyújtsunk. Nem szándékozunk indokolatlan mértékű erőforrásokat a rendszerben fenntartani, ám a közösségi közlekedés tervezése során elsődleges szempontunk az utasok, lehetőségeinkhez mért legjobb színvonalú kiszolgálása.A BKV ZRt.-vel történt egyeztetés eredményéről tájékoztatni fogjuk Önt, addig kérem szíves türelmét.

Üdvözlettel: Főpolgármesteri Hivatal Közlekedési Ügyosztály Tömegközlekedési Alosztály Tel.: 327-1494

Megjegyzés: levelezésem során egy ponton sem állítottam, hogy nincs szükség tömegközlekedésre.

9, Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséghez 2008-08-14

Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség
Levegőtisztaság-, Zaj-, és Rezgésvédelmi Osztály
1072 Budapest, Nagydiófa u. 10-12.

Tárgy: XXII. kerület 250-es és 150-es buszjáratok környezeti terhelése

Tisztelt Osztályvezető asszony,

Tájékoztatni kívánom Önt egy BKV járatmódosítási terv negatív hatásairól.Ez a terv, ha megvalósul, a XXII. kerületi Hittérítő úton a jelenleginél átlagban kétszeres forgalomnövekedést okoz, anélkül, hogy a környéken tömegközlekedést használók száma ezt indokolná.

A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnél az üggyel öszefüggő környezeti terhelésre és zajszintre vonatkozó felmérések meglétének ellenőrzését kezdeményezem.

Esetleírás:

Előzmény: a BKV május 28-án elfogadott Paraméterkönyv-tervezetében, illetve annak megállókiosztást ismertető mellékletében a következő információk voltak olvashatók: 2008 augusztus végétől a BKV három új buszjárat indítást tervezi a környékünkön. Ezek: 250-es (Kosztolányi-Savoya Park bevásárlóközpont), 251-es (Vincellér út vá. Panoráma úton át – Törley tér), illetve 150-es (Kosztolányi – Campona bevásárlóközpont). A 150-es járat betér a Vincellér úti megállóhoz, a 250-es nem, a Tegzes u. 27 előtt kialakítandó új megállóhelyen lesz lehetőség felszállni a Kosztolányi irányába tartó járatra.

Jelenlegi állapot:A helyi önkormányzat kérésére júliusban a tervezet megváltozott, tehát mindkét járat (150-es, 250-es) betér a Vincellér úti megállóba.

Alább ismertetem a BKV honlapján hozzáférhető járatismertetések alapján kialakított számításaim eredményét, amely már mindkét járat betérésével számol.

A meghirdetett tervezet szerint a 250-es és 150-es járat saját követési ideje minden irányból munkanapon csúcsidőben 15 perc, napközben 20 perc, hétvégén 30 perc. A 251-es járat esetében hétközben 30 perc, hétvégén nem közlekedik.

A fentiek függvényében a Hittérítő úton, annak hurokjellege miatt az áthaladó buszok száma óránként munkanapon csúcsidőben 32-re nő (jelenleg maximum 18), napközben 24-re (jelenleg 10), ami napi 480 áthaladást jelent, szemben a jelenlegi 218-cal. Hétvégén óránként az áthaladó buszok száma 16-ra nő (jelenleg 8) ez napi 288 áthaladást jelent majd, szemben a jelenlegi 146-tal.A Vincellér úti végállomásra befutó összes buszok száma óránként munkanapon csúcsidőben 20 lesz (jelenleg maximum 9), napközben 12 busz (jelenleg 4), ez napi 264 buszt jelent majd, szemben a jelenlegi 109-cel. Hétvégén napi 144 busz, ez jelenleg 73.

Következésképpen az áthaladások száma, illetve a buszok száma átlagban a jelenleginek minimum kétszerese.

Tudomásom szerint az üzemeltetőnek kormányrendeletben [(284/2007. (X. 29.)] rögzített kötelezettsége a zajszintre és környezeti terhelésre vonatkozó mérések lefolytatása. Kérem tájékoztasson, hogy ezek a mérések megtörténtek-e, s ha igen milyen eredménnyel. Továbbá kérem, hogy amennyiben tudomása van róla, szintén tájékoztasson, hogy készült-e ebben a témakörben olyan felmérés - hatástanulmány, utasszámlás, a helyi lakosság igényeinek felmérése, stb -, ami indokolná ezt a drasztikus forgalomemelkedést.
Amennyiben ezek a felmérések teljeskörűen nem készültek el, kérem Önöket, hogy a jogszabályban rögzített jogosítványaik alapján járjanak el az üzemeltetővel szemben.

Köszönöm, hogy érdemben foglalkozik ezzel az üggyel.

Tiszteletteljes üdvözlettel:

elküldve: Budapest, 2008-08-14.

10, Városüzemeltetési Bizottsághoz 2008-08-14

Tisztelt Uraim, tisztelt Hölgyem,

néhány héttel ezelőtt e-mail-ben küldtem el a Városüzemeltetési Bizottság elnökének és néhány tagjának a BKV XXII. kerületben tervezett új buszjáratainak a Hittérítő útra gyakorolt negatív hatásait felemlítő levelemet. Ebben a levélben kértem Önöket, hogy vizsgálják meg, hogy a Paraméterkönyv május végi elfogadását követő BKV általi változtatásokról Önöket teljeskörűen tájékoztatták-e.

2008. augusztus 13-án délelőtt a XXII. kerületi Önkormányzatban az alpolgármesterrel és a VEKE szóvivőjével folytatott kétórás megbeszélésen a résztvevők azt a tájékoztatást kapták, hogy a Városüzemeltetési Bizottság éppen a mai nap dönt a 150-es és a 250-es járatok betéréséről a Vincellér úti megállóhoz (ami a Paraméterkönyv májusi elfogadott változatát felülírná.)

Tisztelt Uraim, Hölgyeim,nagy tisztelettel kérem Önöket, szavazás előtt gondolják át, hogy tiszta lelkiismerettel támogatni tudnák-e egy olyan buszmenetrend kialakítását, amely egy 100 háznál kevesebb területű kertvárosi lakóövezet FELTÉTELEZETT igényeinek kiszolgálására mindenféle hatástanulmány, közmeghallgatás nélkül csúcsidőben 64 buszt küld át egy családi házas, zöldövezeti utcán. Kérem tisztelettel, vegyék figyelembe, hogy ez az útszakasz a hurokjellege miatt a környező utcákhoz képest már jelenleg is dupla buszforgalommal él együtt.

Bízom abban, hogy e lakókörnyezet zöldövezeti jellegének megóvása a Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottság tagjainak is fontos érv lehet a BKV Vincellér úti megállóba betérő buszok járatmódosítási tervezetének leszavazása kérdésében.

Türelmüket köszönöm,
Bejegyezte: Hittérítő úti lakos dátum: 7:20